Piękniejsze miasto? Jest z tym problem!

Budynki-duzy

W ostatnim czasie w niektórych dzielnicach w naszym mieście możemy zaobserwować wiele zmian. Mieszkańcy tworzą osiedlowe wspólnoty i razem, za własne pieniądze, upiększają Mysłowice. Całość wygląda pięknie, ponieważ w końcu stare bloki dosłownie nabierają koloru. Ludzie zadbali o swoje podwórka i teraz mogą żyć, a zarazem wychowywać swoje pociechy w zdecydowanie ładniejszej okolicy.

Niestety, jak to często bywa, inni nie potrafią tego docenić. Już kilka dni po upiększeniu bloków na dzielnicy Wielka Skotnica wandale, inaczej nie możemy nazwać tych ludzi, zmarnowali trud i mnóstwo pieniędzy. Wymalowali bezsensowne napisy, chcieli wyrazić siebie – ale czy tędy droga? Każdy z nas był kiedyś młody, też byłem nastolatkiem, ale nigdy nie myślałem o niszczeniu dóbr miejskich! Mieszkańcy pracują godzinami, inwestują swoje pieniądze, a ktoś w kilka minut potrafi zniszczyć całą tę pracę.

 Budynki1-m  Budynki3-m  Budynki2-m
 Budynki4-m  Budynki5-m  Budynki5-m

W tej sytuacji – proszę – opamiętajcie się! Malowidła, wyzwiska, czy nawet malowanie herbów ulubionych drużyn – żadna z tych sytuacji nie jest potrzebna. Przecież kibicem nie jest osoba, która maluje na budynkach  herb zespołu! Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, ponieważ nie tylko psują wygląd osiedli, ale jednocześnie marnują wiele pieniędzy.

Oczywiście są miejsca, w których te malowidła nie wyglądają źle – ale nawet, aby wyrażać siebie trzeba mieć pomysł!

 Budynki1-m  Budynki3-m  Budynki2-m
 Budynki4-m  Budynki5-m

Powyższe zdjęcia przedstawiają głównie halę widowiskowo-sportową w Mysłowicach. Rada Osiedla Bończyk – Tuwima wyłożyła pieniądze na ten projekt – na farby i jednocześnie zakrycie starych malowideł. Chcieliśmy przez to pokazać, że młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, ale muszą robić to z „głową”.

Niestety nawet, gdy w takiej sytuacji postanowiliśmy zainwestować pieniądze, to i tak pojawiły się osoby, które postanowiły zepsuć ten pomysł. Czy było warto? Wątpię.

 Budynki1-m  Budynki3-m

Dlatego proszę! Opamiętajmy się! Razem starajmy się dbać o nasze miasto. Mysłowice to piękne miejsce, jednak nie możemy pozwolić na to, aby mieszkańcy doprowadzali do sytuacji, że trud innych ludzi mijał się z celem. Ludzie rozmawiają, starają się porozumieć, tworzą wspólnoty, następnie zbierają pieniądze, a cały te starania idą na marne.

Każdy z nas chce żyć w pięknym i zadbanym miejscu, jednak to od nas zależy, czy Mysłowice będą takim miastem. Jeśli każdy mieszkaniec będzie dbał o swoje podwórko, jednocześnie nie psując pracy innych, to będziemy mogli cieszyć się z pięknego i zadbanego miasta!

Share Button